Kaňony jižní Francie s OK Tour14.-25.6.2017 |
Autor textu | Foto / video | Ostatní |
Iva, Hynek Korektura Hana |
Foto
Hynek,
Iva1 až
Iva24,
Jašesta, Karel1. |
Interaktivní
mapa |
I vydali se mnozí se spolkem HAHY procyklovat
v půlce června jihozápad Francie. Do oblasti náhorních planin protkanými
hlubokými vápencovými kaňony, na jejichž dnu zurčí neskutečně čisté až
křišťálově průzračné řeky. A s kým? S léty osvědčenou cestovkou Jiřího
Okrouhlíka z Jablonce n. Nisou. Sestava zájezdu se nese v duchu "HAHY spolek
a jejich hosté", jak trefně poznamenává lídr celé akce Jirka O. Věkový
průměr sedících v autobuse, přestože výrazně vylepšen věkem jednoho z
řidičů, krouží kolem 60 let. Celkem se stanuje ve třech kempech, bohudík
vždy u osvěžující řeky, kde se dá v těch letních vedrech, jež v červnu 2017
panují, velmi dobře koupat i solidně plavat. |
Kemp č. 1 = Le Val des Cévennes u města Florac (2 noci):Prvně rozkládáme stany v kempu u města Florac v údolí řeky Tarnu.
Setrváme zde dvě noci a přes den jezdíme. Samozřejmě na kolech a to jak
diví. Kocháme se tou podivuhodnou přírodou a cvakáme fotoaparáty. Projedeme
si podhůří Mont Lozére, někdo zavítá i výše do hor. V kamenném městečku le
Pontr de Montvert v 870 m n.m. jsme svědky ovčí invaze, kdy tato ovlněná
bečící zvířata zcela ucpou cesty, uličky a most přes řeku. Organizovaný
přesun stáda ovcí z jedné pastviny na druhou skrze městečko, nic jiného. Vše
pevně v rukou, tedy pevně ve čtyřech tlapkách mají tři ovčáčtí psi. Níže "Lenčina ves" u Trnkovy zahrady a po
najetí myši výše uvedené torso mostu. |
Kemp č. 2 = l'Aubigue u městečka le Rozier (4 noci)Je neděle a tak se nabízí, aby v pořadí čtvrtá etapa byla něčím sváteční.
Zatím panuje každodenní zcela nesváteční vedro, přesahující i několik stupňů
C přes čtyřicítku. Za mimořádnou lze považovat už vyhlídku Roc des Hourtous,
kam se dostaneme po zdolání 500 výškových metrů z městečka les Vignes a
následném výjezdu na planinu Causse Méjean. Z hloubky kaňonu Gorges du Tarn
se tají dech a srdce plesá... Svátečním zpestřením je i naše návštěva
světoznámých krasových krápníkových jeskyň Aven Armand, objevených
francouzskými speleology v září 1897. |
Dnes bylo skutečně vedro
(jen Haně bylo příjemně teplo): |
Kemp č. 3 = Le Vialaret těsně před městem Nant (3 noci):Opakovaně vystoupáme na náhorní plošinu Larzac, kde prozkoumáme významné
a kdysi opevněné templářské středověké vesnice. Uprostřed týdne
(????????HYNEK TÝDNE????????) těsně před Nantem odbočíme vpravo a hned v prvním vesnickém kostelíku francouzské obce
les Liquisses si pod taktovkou Katky zapějeme český chorál. Škoda nevyužít
výborné kostelní akustiky. V l´Hospitalet du Larzac posvačíme z vlastních
zásob a ve Viala du Pas de Jaux omrkneme zbytky templářského opevnění. |
Nad Roquefort sur Soulzon (na kliknutí širší záběr v plné velikosti): |
Někteří si etapu prodloužíme pod vápencové útesy le Cambalou. Nacházejí se
zde světově proslulé sklepy, kde se vyrábějí a dozrávají pravé francouzské
sýry. V nevelké prodejně městečka Roquefort sur Soulzon
ochutnáváme a nakonec i nakupujeme. HaHy v největší výrobně Societe roquefort na exkurzi (nedoporučujeme): Vracíme se přes Sainte Eulalie de Centon, přes někdejší středověké sídlo velitelství templářů. Ještě nás čeká výstup do la Cavalerie, městečka se zachovalým středověkým opevněním, jehož název je odvozen od bývalých templářských jezdeckých oddílů. Delší sjezd do Nantu a našeho kempu většina stihne před prudkým dešťovým lijákem, vlastně prvním, co brázdíme zdejší náhorní planiny a hluboké kaňony. V pátek (23.6.) navštívíme středověkou templářskou vesnici la Couvertoirade, od městečka Nant vzdálenou pouhých 15 km. Líbí se nám tady - zmenšený model ukazuje nepravidelný 5-tiúhelníkový půdorys opevněné vesnice. Ve zdejším kostele si opět zazpíváme a opět pod taktovkou dirigentky Katky - v bezchybné akustice se hlasy nesou ohromně! Vícekrát narazíme na květ bodláku - umístěn nejčastěji na dveřích symbolizuje tuto templářskou oblast. Také vystoupáme k větrnému mlýnu, dominantě východního obzoru. Fakt pěkný mlýn! Zevrubná prohlídka jedné středověké vesnice nám nestačí a tak pokračujeme do městečka le Caylar. Je vystavěno kolem skalnatého návrší, jež zprudka vystupuje z okolní Larzacké planiny. Po nezbytné kávičce se vyšplháme až je kříži na samém vrcholu skály. Naskytne se nám velkolepý pohled na městečko i širokou planinu: Tou se vracíme obdivujíce drobné vápencové skalky roztodivných tvarů, které lemují poměrně dlouhý úsek silnice: Večer v kempu je v režii pravidelného večerního brífinku - ten dnešní páteční je poslední na zájezdu a proto tak trochu slavnostní. Podává se Merlot a sušenkový koláček coby sladká bodka. Lídr Jirka předá každému cyklistovi "pohlednicový diplom" s tématikou krajiny, kterou jsme tak intenzivně křížem krážem projezdili. |
Na diplomku každého z nás jsou zaznamenány individuální předchozí účasti toho kterého cyklisty na zájezdech s OK Tour. Milá upomínka na projetý kus té krásné a rozmanité země, kterou Francie bez pochyby je. Něco končí, aby jiné mohlo začít. Rozhodně prostor pro plány, kam společně se spolkem HAHY příští rok... |
Hynek: Nechtěl jsem Ivě pokazit hezký závěr a tako jako apendix přidávám fotky z posledního dne PaHaHy: |
Jé, já tu mám málo lidí, tak ještě foto HaHy boys and girls and hosts: |
Ještě není v HaHy: A teď už vážně: S fénem: S grácií: S toaleťákem: S kočkou: S mnoha věcmi: |
|
S řidiči (na kliknutí v plné velikosti): |
S Jirkou (na kliknutí v plné velikosti): |
|